Model StarTech DKT30CSDHPD3
MPN StarTech DKT30CSDHPD3
ID 10397558
Dimensions / Weight
Key Features
10g support No
Auto MDI/MDI-X Yes
Cable length 0.27 m
Card reader integrated Yes
Certification CE, FCC, REACH
Chipset VIA/VLI - VL102, VIA/VLI - VL817, Genesys Logic - GL823K, Parade - PS176, Realtek - RTL8153
Colour Black, Grey
Compatible memory cards MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC, SDHC, SDXC
Connectivity technology Wired
Data transfer rate 5 Gbit/s
Depth 270 mm
Enclosure Type Portable
Ethernet LAN Yes
Ethernet LAN data rates 10,100,1000 Mbit/s
Ethernet LAN ports 1
Form factor Docking Station
Full Duplex Yes
Height 15 mm
Host interface USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C
Mac compatibility Yes
Master outer case height 33.1 cm
Master outer case length 47.3 cm
Master outer case width 44 cm
Maximum digital resolution 4096x2160
Maximum refresh rate 60 Hz
Microphone in No
Network card data link protocol Ethernet
Networking standards IEEE 802.3,IEEE 802.3ab,IEEE 802.3u
Operating humidity 5 to 90 %
Operating temperature 0 - 45 °C
Other operating systems supported Chrome
Package depth 174 mm
Package Height 30 mm
Package width 143 mm
Power source type USB
Products per master (outer) case 70 pc(s)
Quick start guide Yes
RJ-45 ports 1 x RJ-45
RoHS compliance Yes
Storage temperature -10 - 85 °C
Sustainability certificates RoHS
UASP support Yes
Warranty 3-year warranty and free lifetime technical support
Weight 85 g
Width 45 mm
Related articles
StarTech's multiport adapter enables seamless connectivity with VGA, USB 3.0 & Gigabit Ethernet ports, while providing 60W Power Delivery charging for your devices on Mac/Windows/Chrome OS platforms.
StarTech.com USB-C Multiport Adapter features a compact, portable design for seamless connectivity, including 4K HDMI output, 100W Power Delivery 3.0 pass-through, and multiple USB ports.
StarTech.com USB C Multiport Adapter with HDMI or VGA port, 100W PD pass-through, 3x USB 3.0 hubs, SD & GbE slots, and audio jack for versatile connectivity to laptop or tablet.
USB-C mini dock with 4K HDMI, 100W power delivery, 3-port USB hub and Gigabit Ethernet, ideal for laptops, supports up to 10Gbps data transfer.