Model StarTech HBS304A24A
MPN StarTech HBS304A24A
ID 8466701
Dimensions / Weight
Key Features
Cables included USB Type-A - USB Type-B
Certification CE, FCC, REACH
Colour Black
Depth 94 mm
Handheld remote control Yes
Height 26 mm
Hot-Plug support Yes
Housing material Plastic
LED indicators Yes
Maximum data transfer rate 5 Gbit/s
Operating relative humidity 0 - 80 %
Operating temperature 0 - 40 °C
Power connector Micro-USB Type-B
Quick start guide Yes
RoHS compliance Yes
Storage temperature -20 - 60 °C
Sustainability certificates RoHS
USB 3.2 Gen 1 4
Weight 130 g
Related articles
StarTech 3m long micro-USB charging cable with data sync compatibility for easy connectivity between devices. USB 2.0 and 24 AWG wire construction ensures fast and reliable charging and data transfer.