VEMO Sensor, wheel speed V10-72-1062
Stores where to buy this product
VEMO Sensor V10-72-1062
Key Functionalities
Technical Specifications
| Parameter | Description |
|---|---|
| Model Number | V10-72-1062 (8D0927807 series) |
| Signal Type | Digital Hall‑effect output |
| Operating Voltage | 12–24 V DC |
| Output Frequency Range | 0–10,000 Hz (typical for wheel speed) |
| Temperature Range | -40 °C to +125 °C |
| Mounting Type | Standard bolt‑on with two‑pole configuration |
| Dimensions (approx.) | 45 mm × 35 mm × 20 mm |