Vemo V20-73-0127 Brake Light Switch
Height [mm]: 20Length [mm]: 50Number of Poles: 4Weight [kg]: 0,01929Width [mm]: 24
Stores where to buy this product
Core Functionality
Key Design Features
Compatibility Spectrum
- German Automakers: Volkswagen, Mercedes-Benz, BMW, Audi, Porsche
- British Brands: Mini, Land Rover
- Other European Manufacturers: VAG (Volkswagen Group), Renault, Peugeot, Citroën
Installation Procedure
Operational Advantages
|---|---|
| Model Number | V20-73-0127 |
| Housing Material | Aluminum alloy with plastic reinforcement |
| Operating Temperature Range | -40 °C to +120 °C |
| Electrical Rating | 12 V DC, 0.5 A |
| Mounting Type | Flange with standard bolt pattern (M4 x 10 mm) |
| Contact Resistance | < 50 mΩ |
| Seal Quality | IP65 rated gasket |
| Dimensions | Length: 35 mm, Width: 20 mm, Height: 15 mm |