Vemo V30-72-0131 Sensor, wheel speed
Stores where to buy this product
Vemo V30-72-0131 Sensor
Key Functionalities
Technical Specifications
| Parameter | Description |
|---|---|
| Model Number | V30-72-0131 |
| Type | Hall‑effect wheel speed sensor |
| Output Signal | Digital (square wave) with a typical frequency range of 0–2000 Hz |
| Operating Temperature | -40 °C to +125 °C |
| Power Supply | 12 V DC (typical) |
| Mounting Type | Standard bolt‑on with integrated mounting flange |
| Dimensions | Approx. 70 mm × 60 mm × 30 mm (varies slightly by variant) |
| Weight | ~120 g |
| Signal Accuracy | ±1.5% of full scale |
| Impedance | 50 Ω (typical) |