Vemo V50-72-0007 Sensor, wheel speed
Stores where to buy this product
Core Functionality
Key Technical Specifications
| Parameter | Description |
|---|---|
| Model Number | V50-72-0007 |
| Sensor Type | Hall‑Effect / Inductive Wheel Speed Sensor |
| Voltage Range | 12–24 VDC (typical automotive supply) |
| Output Signal | Pulsed Digital (Square Wave) |
| Operating Temperature | -40 °C to +125 °C |
| Mounting Type | Standard wheel hub mounting with integrated bracket |
| Dimensions (approx.) | 70 mm × 50 mm × 30 mm |