Price from
4082.50 GBP
4082.50 GBP
Epson B11B240401BU Flatbed Scanner
Epson (8715946622965 / B11B240401BU) - Bundled software: Epson Scan 2, SilverFast Ai 8.8 - Input colour depth: 16 bit - Output colour depth: 48 bit - Quantity per pack: 1 pc(s) - Quantity per pallet: 4 pc(s) | Image reproduction
Stores where to buy this product
Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
| This product in Comparor | |
|---|---|
|
Category
This product is cataloged in our store in these categories
|
- Flatbed scanners |
|
International
Find this product in one of our international stores
|
This product has not been found in other countries
|
| Colors
Predominant colors of the product |
|
| Tags | Epson Scan Image reproduction Expression 12000XL Pro Expression 12000XL Pro's Step Drive Film and slides A3 scanner Scanning results Range of functions Scan a range |
| Identifiers | |
| Brand | ![]() Epson is a Japanese electronics company that produces printers, scanners, projectors, and other imaging products. The company has a wide range of products for both personal and business use, and its printers are known for their quality and reliability. |
| Model | Epson B11B240401BU |
| MPN | Epson B11B240401BU |
| ID | 11002071 |
| Dimensions / Weight | |
| Key Features | |
| Built-in display | No |
| Bundled software | Epson Scan 2, SilverFast Ai 8.8 |
| Cables included | AC, USB |
| Colour | Grey, White |
| Colour scanning | Yes |
| Country of origin | Japan |
| Depth | 460 mm |
| Drivers included | Yes |
| Duplex Scanning | Yes |
| Energy Star certified | Yes |
| Height | 292 mm |
| Input colour depth | 16 bit |
| ISO A-series sizes | A3,A4,A5 |
| ISO B-series | B4,B5 |
| Light source | ReadyScan LED |
| Maximum ISO A-series paper size | A3 |
| Maximum scan size | 310 x 437 mm |
| Operating relative humidity | 10 - 80% |
| Optical scanning resolution | 2400 x 4800 DPI |
| Output colour depth | 48 bit |
| Package depth | 780 mm |
| Package Height | 530 mm |
| Package width | 615 mm |
| Pallet height | 15 cm |
| Pallet length | 120 cm |
| Pallet width | 80 cm |
| Power supply type | AC |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Quantity per pallet | 4 pc(s) |
| Quick start guide | Yes |
| Scan file formats | BMP,JPG,PDF,TIFF |
| Scanner type | Flatbed scanner |
| Standard interfaces | USB 2.0 |
| Storage relative humidity | 10 - 85% |
| USB connector type | USB Type-B |
| USB port | Yes |
| Weight | 20.5 kg |
| Width | 656 mm |
Related articles
Experience vibrant prints with the Epson 33XL Oranges High Yield Yellow Ink Cartridge. This genuine Claria Premium ink offers superior color accuracy and longevity for your home or office printing needs.
The Epson 502 ink cartridge is a genuine black ink supply for compatible Epson printers. With a capacity of up to 210 pages and a 4,6ml ink volume, it ensures sharp text and vivid colors on your printed documents.
One-touch colour restoration, dust and grain removal - Superior image processing and fast warm-up LED lamp - Superb savings and page yield, Superb print speed - Low cost per bottle, Epson genuine Inks - Epson warranty for peace of mind, Superior print spe
Enhance your scanning capabilities with the genuine Epson B12B819221 Transparency Unit. Perfect for slides, film, and negatives. High-quality, reliable results
The Epson 502 ink cartridge is a genuine black ink supply for compatible Epson printers. With a capacity of up to 210 pages and a 4,6ml ink volume, it ensures sharp text and vivid colors on your printed documents.
One-touch colour restoration, dust and grain removal - Superior image processing and fast warm-up LED lamp - Superb savings and page yield, Superb print speed - Low cost per bottle, Epson genuine Inks - Epson warranty for peace of mind, Superior print spe

