Price from
409.99 GBP
409.99 GBP
Epson EB-S41 High Definition Projector
Epson (8715946639536 / V11H842040) - AC input frequency: 50 - 60 Hz - Operating relative humidity: 20 - 80 % - Projection distance: 1.77 - 2.4 m - Screen size compatibility: 762 - 8890 mm (30 - 350)
Stores where to buy this product
Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
| This product in Comparor | |
|---|---|
|
Category
This product is cataloged in our store in these categories
|
- Projectors |
|
International
Find this product in one of our international stores
|
|
| Colors
Predominant colors of the product |
|
| Identifiers | |
| Brand | ![]() Epson is a Japanese electronics company that produces printers, scanners, projectors, and other imaging products. The company has a wide range of products for both personal and business use, and its printers are known for their quality and reliability. |
| Model | Epson V11H842040 |
| MPN | Epson V11H842040 |
| ID | 8205671 |
| Dimensions / Weight | |
| Key Features | |
| 3D | No |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC power in | Yes |
| Aperture range | 1.44 - 1.44 |
| Batteries included | Yes |
| Built-in display | No |
| Built-in speakers | Yes |
| Bulb power | 210 W |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable Lock Slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cables included | AC |
| Card reader integrated | No |
| Carrying Case | Yes |
| Ceiling mounting supported | Yes |
| Colour | White |
| Composite video in | 1 |
| Contrast ratio | 15000:1 |
| Country of origin | Philippines |
| Depth | 237 mm |
| Digital zoom | 1.35x |
| DVI port | No |
| Ethernet LAN | No |
| Fixed focal length | 1.67 cm |
| Focus | Manual |
| Full HD | No |
| Handheld remote control | Yes |
| HDMI connector type | Full-size |
| Height | 82 mm |
| Lamp type | UHE |
| Light source type | Lamp |
| Market positioning | Bussines |
| Matrix size | 1.4 cm (0.55") |
| Native aspect ratio | 4:3 |
| Noise level | 37 dB |
| Noise level economic mode | 28 dB |
| Number of colours | 1.073 billion colors |
| Operating relative humidity | 20 - 80 % |
| Package depth | 375 mm |
| Package Height | 335 mm |
| Package width | 150 mm |
| Pallet height | 2.36 m |
| Pallet length | 120 cm |
| Pallet width | 80 cm |
| Password protection | Yes |
| Password Protection | Yes |
| PC Audio in | Yes |
| Power consumption | 282 W |
| Power consumption (StandBy) | 0.2 W |
| Power consumption economy mode | 203 W |
| Product Type | Desktop projector |
| Projection distance | 1.77 - 2.4 m |
| Projection technology | 3LCD |
| Projector brightness | 3300 ANSI lumens |
| Projector brightness economic mode | 2050 ANSI lumens |
| Projector native resolution | SVGA (800x600) |
| Quantity per pallet | 84 pc(s) |
| Quick start guide | Yes |
| RMS rated power | 2 W |
| Screen size compatibility | 762 - 8890 mm ( |
| Service life of lamp | 6000 h |
| Service life of lamp economic mode | 10000 h |
| Smart TV | No |
| Storage relative humidity | 10 - 90 % |
| Throw ratio | 1.45 - 1.96:1 |
| TVI port | No |
| Vertical scan range | 100 - 120 Hz |
| Video colour modes | Cinema, Dynamic, Presentation, sRGB |
| Video processing | 10 bit |
| Warranty card | Yes |
| Weight | 2.5 kg |
| Wi-Fi | No |
| Width | 302 mm |
Related articles
The Epson ELPAP10 is a wireless USB adapter that enables connectivity to 802.11b/g/n networks. It works with select projector models from the EB and EH series, providing seamless streaming and display of content wirelessly.
The Epson ELPAP10 is a wireless USB adapter that enables connectivity to 802.11b/g/n networks. It works with select projector models from the EB and EH series, providing seamless streaming and display of content wirelessly.
The V13H134A40 replacement air filter is designed to replace the original air filter included with the Power Lite 470, 475W, 480, and 485W projectors. Colour of product: White. Epson Air Filter - ELPAF40.





