Epson EB-W42 3600ANSI Lumens 3LCD WXGA Portable Data Projector - Black/White
Epson (8715946639598 / V11H845040) - AC input frequency: 50 - 60 Hz - AC input voltage: 100 - 240 V - Projection distance: 1.49 - 1.72 m - Screen size compatibility: 838
Stores where to buy this product
Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
This product has not been found in any sponsored store recently, please check similar products from our sponsors or review other stores we offer where you may find the product.
Similar products
| This product in Comparor | |
|---|---|
|
Category
This product is cataloged in our store in these categories
|
- Projectors |
|
International
Find this product in one of our international stores
|
|
| Colors
Predominant colors of the product |
|
| Identifiers | |
| Brand | ![]() Epson is a Japanese electronics company that produces printers, scanners, projectors, and other imaging products. The company has a wide range of products for both personal and business use, and its printers are known for their quality and reliability. |
| Model | Epson V11H845040 |
| MPN | Epson V11H845040 |
| ID | 9001769 |
| Dimensions / Weight | |
| Key Features | |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Batteries included | Yes |
| Bundled software | Epson Projector Management Software, EasyMP Multi PC Projection, EasyMP Network Projection |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cables included | AC,VGA |
| Carrying Case | Yes |
| Composite video in | 1 |
| Country of origin | Philippines |
| Depth | 237 mm |
| Ethernet LAN | No |
| Focus | Manual |
| Full HD | No |
| Handheld remote control | Yes |
| Height | 82 mm |
| Lamp power | 210 W |
| Lamp type | UHE |
| Light source type | Lamp |
| Manual | Yes |
| Market positioning | Presentation |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Noise level | 37 dB |
| Number of colours | 1.073 billion colors |
| Package depth | 380 mm |
| Package Height | 335 mm |
| Package width | 160 mm |
| Pallet height | 2.2 m |
| Pallet length | 120 cm |
| Pallet width | 80 cm |
| Password Protection | Yes |
| Power consumption (StandBy) | 0.2 W |
| Power source | AC |
| Product Type | Desktop projector |
| Projection distance | 1.49 - 1.72 m |
| Projection technology | 3LCD |
| Projector brightness | 3600 ANSI lumens |
| Projector native resolution | WXGA (1280x800) |
| Quantity per pallet | 78 pc(s) |
| RMS rated power | 2 W |
| Screen size compatibility | 838.2 - 8128 mm (33 - 320") |
| Service life of light source | 6000 h |
| Throw ratio | 1.3 - 1.56:1 |
| Warranty card | Yes |
| Weight | 2.5 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 302 mm |
| Zoom capability | Yes |
Related articles
Replacement diamond lamp for EPSON VS250 projector with long-life and high brightness. Compatible with multiple models. Easy installation.







