Price from
6105.00 GBP
6105.00 GBP
Epson Expression Premium XP-6105
Compact Epson XP‑6105 multifunction printer: A4 double‑sided printing, scanning, copying with 5‑color inkjet cartridges. Features WiFi Direct, built‑in card reader and touchscreen for easy use
Stores where to buy this product
Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
This product has not been found in any sponsored store recently, please check similar products from our sponsors or review other stores we offer where you may find the product.
Other stores where to find this product
Offers marked with this badge are promoted without sponsorship, although we try to keep prices up to date, these results are not updated daily like sponsored results. Please check the final price on the offer link.
Similar products
| This product in Comparor | |
|---|---|
|
Category
This product is cataloged in our store in these categories
|
- Multifunction printers - Inkjet printers |
|
International
Find this product in one of our international stores
|
|
| Colors
Predominant colors of the product |
|
| Tags | Epson Expression Premium XP-6105 |
| Identifiers | |
| Brand | ![]() Epson is a Japanese electronics company that produces printers, scanners, projectors, and other imaging products. The company has a wide range of products for both personal and business use, and its printers are known for their quality and reliability. |
| Model | Epson C11CG97404 |
| MPN | Epson C11CG97404 |
| ID | 8977836 |
| Dimensions / Weight | |
| Key Features | |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Built-in display | Yes |
| Bundled software | Epson Easy Photo Print, Epson Print CD, Epson Scan |
| Card reader integrated | Ja |
| Colour | Wit |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash),MicroSDHC,MicroSDXC,MiniSD,SDHC,SDIO |
| Country of origin | Indonesia |
| Depth | 340 mm |
| Display | LCD |
| Display diagonal | 6,1 cm |
| Duplex functions | Printen |
| Duplex printing | Yes |
| Energy Star certified | Yes |
| Envelopes sizes | C6,DL |
| Faxing | Nee |
| Height | 142 mm |
| ISO A-series sizes | A4,A5,A6 |
| ISO B-series | B5 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.6 Snow Leopard,Mac OS X 10.7 Lion,Mac OS X 10.8 Mountain Lion,Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Market positioning | Thuis & kantoor |
| Maximum duty cycle | 100 pagina's per maand |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Maximum resolution | 5760 x 1440 DPI |
| Number of standard paper trays | 2 |
| Optical scanning resolution | 1200 x 4800 DPI |
| Package depth | 485 mm |
| Package Height | 410 mm |
| Package width | 205 mm |
| Pallet height | 2.88 m |
| Pallet length | 120 cm |
| Pallet width | 80 cm |
| Paper input type | Papierlade |
| Paper tray media types | Envelopes,Letterhead,Photo paper |
| Photo paper sizes | 9x13,10x15,13x18,20x25 |
| Power consumption (off) | 0,2 W |
| Power consumption average operating | 18 W |
| Power consumption sleep | 0,6 W |
| Print technology | Inkjet |
| Printing colours | Zwart, Cyaan, Magenta, Foto zwart |
| Printing noise level | 33 dB |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Quantity per pallet | 20 pc(s) |
| Scan type | CIS |
| Security algorithms | 64-bit WEP,128-bit WEP,WPA-PSK |
| Standard interfaces | USB, Draadloze LAN |
| Standard tray media types | Enveloppen, Postpapier, Fotopapier |
| Weight | 6.6 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Width | 349 mm |
| Windows operating systems supported | Windows 10,Windows 7,Windows 8,Windows 8.1,Windows Vista,Windows XP,Windows XP Professional x64 |
Related articles
The Epson 202XL Kiwi Black High Yield Ink Cartridge is a genuine, high-capacity ink cartridge with 14ml of Claria Premium ink. It is compatible with Epson printers and delivers up to 550 pages of black printouts.
Epson 202 Kiwi Genuine Multipack features 5-colour ink cartridges with Claria Premium Ink, including black, yellow, magenta, and cyan. Designed for standard capacity use in the Epson 202 printer model.
Epson 202XL Kiwi High Yield Multipack, includes 5-colour Claria Premium Ink cartridges. Suitable for a range of Epson printers.
For use with Expression Premium XP-6000/XP-6005Colour: Magenta Page yield: 300 pages Compatible Devices: Expression Premium XP-6000/XP-6005Number of pages printed: 300
Epson 202 Black Kiwi Genuine, Claria Premium Ink Cartridge with a standard capacity of 6.9ml, ideal for printing up to 250 pages.
Epson 33 Oranges Genuine Multipack, 4-colours Ink Cartridges, Claria Premium Ink. Pack of 5.


