Epson LQ-2190 24 AIGUILLES 136 COL 128KO 360DPI USB PARA 20000H
Epson (4053162334014 / C11CA92001) - AC input frequency: 50 - 60 Hz - AC input voltage: 220 - 240 V - Buffer size: 128 KB - Maximum number of copies: 6 copies - Quantity per pack: 1 pc(s) - Quantity per pallet: 14 pc(s)
Stores where to buy this product
Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
This product has not been found in any sponsored store recently, please check similar products from our sponsors or review other stores we offer where you may find the product.
Similar products
| This product in Comparor | |
|---|---|
|
Category
This product is cataloged in our store in these categories
|
- Printers |
|
International
Find this product in one of our international stores
|
|
| Colors
Predominant colors of the product |
|
| Tags | Epson LQ-2190 AIGUILLES 136 COL 360DPI USB PARA |
| Identifiers | |
| Brand | ![]() Epson is a Japanese electronics company that produces printers, scanners, projectors, and other imaging products. The company has a wide range of products for both personal and business use, and its printers are known for their quality and reliability. |
| MPN | Epson C11CA92001-2 |
| Model | Epson C11CA92001 |
| ID | 10525296 |
| Dimensions / Weight | |
| Key Features | |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Buffer size | 128 KB |
| Built-in barcodes | Code 39,EAN13,EAN8,Interleaved 2/5,POSTNET,UPC-A,UPC-E |
| Bundled software | Epson Status Monitor |
| Colour | No |
| Country of origin | Indonesia |
| Depth | 405 mm |
| Energy Star certified | Yes |
| Height | 268 mm |
| Maximum number of copies | 6 copies |
| Maximum print size | A3 (297 x 420 mm) |
| Maximum resolution | 360 x 180 DPI |
| Optional connectivity | Ethernet |
| Package depth | 750 mm |
| Package Height | 520 mm |
| Package width | 295 mm |
| Page description languages | Epson ESC/P2,PPDS |
| Pallet height | 2.21 m |
| Pallet length | 120 cm |
| Pallet width | 80 cm |
| Paper tray media types | Envelopes,Labels,Roll |
| Power consumption (StandBy) | 3 W |
| Print head | 24-pin |
| Print technology | Dot Matrix |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Quantity per pallet | 14 pc(s) |
| Standard interfaces | Parallel,USB 2.0 |
| Weight | 13 kg |
| Width | 693 mm |
| Windows operating systems supported | Windows 2000,Windows 7,Windows 8,Windows 98,Windows Vista,Windows XP,Windows XP Home x64 |
Related articles
Black Fabric Ribbon - Brand : Epson - Manufacturer part number : C13S015086 - Print Ribbon, black - Suitable for: Epson FX 2070, 2170, 2180
Compatible with Epson LX-300+II/1170II, FX-890/A, FX-2190, and LQ-690/300+II printers. Easy to install and use. Holds standard roll paper for continuous printing. Durable construction ensures long-lasting performance.
Black nylon ribbon cassette for Epson printers, 12.4m length, compatible with LQ-680 and other models.
Black ribbon cartridge for dot matrix printers, compatible with Epson LQ 300 and 350 models.
Epson (5052883492170 / C11CA92001A0) - Buffer size: 128 KB - Power requirements: 240V - Quantity per pack: 1 pc(s) - Quantity per pallet: 14 pc(s) - Compatible operating systems: Microsoft Windows 2000/XP/Vista/7





