Price from
520.81 GBP
520.81 GBP
Epson LQ-590II Monochrome 24-Pin Dot Matrix Printer with Parallel and USB 2.0 Connectivity, 550 cps Speed
A reliable 24-pin monochrome dot matrix printer with 550cps speed, parallel and USB 2.0 connectivity for efficient printing needs.
Stores where to buy this product
Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
| This product in Comparor | |
|---|---|
|
Category
This product is cataloged in our store in these categories
|
- Matrix Printers |
|
International
Find this product in one of our international stores
|
This product has not been found in other countries
|
| Colors
Predominant colors of the product |
|
| Tags | Epson LQ-590II Epson LQ-590II dot Printer 550 cps |
| Identifiers | |
| Brand | ![]() Epson is a Japanese electronics company that produces printers, scanners, projectors, and other imaging products. The company has a wide range of products for both personal and business use, and its printers are known for their quality and reliability. |
| MPN | Epson C11CF39403 |
| ID | 22814398 |
| Dimensions / Weight | |
| Key Features | |
| Buffer size | 128 KB |
| Built-in barcodes | Code 39,EAN13,EAN8,Interleaved 2/5,POSTNET,UPC-A,UPC-E |
| Colour | Black |
| Country of origin | Indonesia |
| Depth | 375 mm |
| Energy Star certified | Yes |
| Envelope sizes | Com-10 (105 x 241 mm), US No 6 (92 x 165 mm) |
| Height | 177 mm |
| Maximum print speed | 550 cps |
| Mean time between failures | 25000 h |
| Mono or colour printer | Mono |
| Noise Level | 55 dB |
| Operating relative humidity | 10 - 80% |
| Operating Systems Supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows Vista, Windows XP |
| Operating temperature | 5 - 35 °C |
| Package depth | 534 mm |
| Package Height | 281 mm |
| Package weight | 8.91 kg |
| Package width | 446 mm |
| Print head | 24-pin |
| Print head life | 400000000 million characters |
| Products per pallet | 14 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Standard interfaces | USB 2.0 |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Weight | 7.2 kg |
| Width | 437 mm |
Related articles
Black Fabric Ribbon - Brand : Epson - Manufacturer part number : C13S015086 - Print Ribbon, black - Suitable for: Epson FX 2070, 2170, 2180
Fast mono dot matrix printer with 550 cps printing speed and multiple connectivity options for efficient printing solutions.
Epson (8715946651361 / C11CF39402A0) - Buffer size: 128 KB - Maximum number of copies: 7 copies - Quantity per pack: 1 pc(s) - Quantity per pallet: 14 pc(s) - Wired - 24-pin - Dot Matrix - Country of origin: Indonesia
Epson LQ-590II dot matrix printer 550 cps - 8715946649849 - C11CF39401 - Dot Matrix Printers
Epson LQ-590II dot matrix printer 550 cps - 8715946649849 - C11CF39401 - Dot Matrix Printers

