Price from
1408.73 GBP
1408.73 GBP
Epson SureColor SC-T5100N Large Format Printer
Experience professional-grade printing with the Epson SureColor SC-T5100N. This A1 large format inkjet printer offers stunning color quality and versatility, featuring a resolution of 2400 x 1200 DPI
Stores where to buy this product
Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
| This product in Comparor | |
|---|---|
|
Category
This product is cataloged in our store in these categories
|
- Inkjet printers - Plotter Printers |
|
International
Find this product in one of our international stores
|
This product has not been found in other countries
|
| Colors
Predominant colors of the product |
|
| Tags | Ethernet LAN Epson SureColor SC-T5100N Format printer Inkjet Colour Format printer Colour DPI Inkjet A1 |
| Identifiers | |
| Brand | ![]() Epson is a Japanese electronics company that produces printers, scanners, projectors, and other imaging products. The company has a wide range of products for both personal and business use, and its printers are known for their quality and reliability. |
| MPN | Epson C11CF12302A1 |
| ID | 17276624 |
| Dimensions / Weight | |
| Key Features | |
| Built-in display | Yes |
| Colour | Yes |
| Control type | Touch |
| Country of origin | Indonesia |
| Depth | 505 mm |
| Display | LCD |
| Display Diagonal | 10.9 cm (4.3") |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Height | 230 mm |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Manual | Yes |
| Maximum print size | A1 (594 x 841 mm) |
| Maximum resolution | 2400 x 1200 DPI |
| Media Thickness | 0.05 - 0.27 mm |
| Package depth | 1530 mm |
| Package Height | 655 mm |
| Package width | 730 mm |
| Page description languages | ESC/P-R,HP-GL/2,HP-RTL |
| Power consumption (off) | 0.2 W |
| Power consumption (StandBy) | 8 W |
| Print technology | Inkjet |
| Printing colours | Black,Cyan,Magenta,Yellow |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Sound power level (standby) | 32 dB |
| Touchscreen | Yes |
| USB connector | USB Type-A |
| USB port | No |
| Weight | 33 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Width | 1268 mm |
| Windows operating systems supported | Yes |
Related articles
Singlepack - Original - Ink - Amazon Dash Replenishment is the smart way to print; with Dash Replenishment, your printer detects when you are low and places a smart reorder directly with Amazon - No subscription fees; just register to start the service
Get vibrant prints with Epson T7607 Light Black Ink Cartridge C13T76074010, 26ml for up to 1000 pages. Genuine Epson quality for sharp & reliable results
The Epson T7605 C13T76054010 is a light cyan ink cartridge compatible with the Killer Whale printer. It boasts a standard capacity and delivers 2,400 pages at 5% coverage. This genuine Epson product ensures optimal print quality and reduces clogging.
Epson T7602 Cyan Ink Cartridge, Ultra Chrome HD, 26ml standard capacity. Compatible with SureColor SC-P600 printers. Genuine Epson product for professional printing quality.
The product is an original Epson T40C140/T40 ink cartridge containing 50ml of Epson UltraChrome XD2 black ink, compatible with select Epson printers including the SC-T3100 series.
Singlepack - Original - Ink - Amazon Dash Replenishment is the smart way to print; with Dash Replenishment, your printer detects when you are low and places a smart reorder directly with Amazon - No subscription fees; just register to start the service





