Price from
281.99 GBP
281.99 GBP
Epson WorkForce DS-410 Sheet-Fed Scanner
Epson WorkForce DS-410 is a fast 26PPM sheet-fed scanner with A4 size, 600 x 600 DPI, USB connectivity, and can scan black or white documents.
Stores where to buy this product
Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
| This product in Comparor | |
|---|---|
|
Category
This product is cataloged in our store in these categories
|
- Document Scanners |
|
International
Find this product in one of our international stores
|
|
| Colors
Predominant colors of the product |
|
| Identifiers | |
| Brand | ![]() Epson is a Japanese electronics company that produces printers, scanners, projectors, and other imaging products. The company has a wide range of products for both personal and business use, and its printers are known for their quality and reliability. |
| Model | Epson 235M939 |
| MPN | Epson 235M939 |
| ID | 10901451 |
| Dimensions / Weight | |
| Key Features | |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| ADF scan speed b/w A4 | 26 ppm |
| Auto Document Feeder ADF media weight | 50 - 209 g/m² |
| Built-in display | No |
| Bundled software | Document Capture Pro 2.0, Epson Scan 2 |
| Cables included | AC, USB |
| Colour | Black, White |
| Colour scanning | Yes |
| Daily duty cycle maximum | 3000 pages |
| Depth | 152 mm |
| Duplex Scanning | Yes |
| Energy Star certified | Yes |
| Harmonized System HS code | 84716070 |
| Height | 154 mm |
| Input colour depth | 10 bit |
| Input voltage | 100 - 120 V |
| ISO A-series sizes | A4,A5,A6 |
| ISO B-series | B5,B6 |
| Legal | Yes |
| Letter | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Maximum scan size | 2159x3048 |
| Operating relative humidity | 15 - 80 % |
| Operating temperature | 5 - 35 °C |
| Optical scanning resolution | 600x600 |
| Output colour depth | 8 bit |
| Power consumption (off) | 0.2 W |
| Power supply | 15 W |
| Power supply type | AC |
| Scan drivers | ISIS,TWAIN,WIA |
| Scan file formats | BMP, JPG, PDF, PNG, TIFF |
| Scanner type | Sheet-fed scanner |
| Scanning media types supported | Business Card, Post Card(JPN) |
| Sensor type | CIS |
| Server operating systems supported | Windows Server 2003 R2,Windows Server 2008 R2,Windows Server 2012 R2 |
| Standard input capacity | 50 sheets |
| Standard interfaces | USB 2.0 |
| Storage relative humidity | 15 - 85 % |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| USB port | Yes |
| USB version | 2 |
| Weight | 2.5 kg |
| Width | 297 mm |
| Windows operating systems supported | Yes |
Related articles
The Epson DS-C490 is a compact, A4 desktop scanner with sheet-fed feeding capabilities. It offers 600 x 600 dpi resolution and supports both black and grey tonal range.
A4 sheet-fed network scanner with 600 x 600 DPI resolution for fast and precise document scanning in black and white.
Epson WorkForce DS-800WN High-Speed Network Sheetfed Scanner with Touchscreen and Multi-User Support
The Epson WorkForce DS‑800WN delivers fast, high‑resolution scanning with a 600 × 600 dpi sensor and intuitive touchscreen control. Its sheetfed design supports A4 documents, duplex mode, and multi‑user network connectivity for efficient office workflows.
High‑speed sheet‑fed scanner with 600 dpi resolution, duplex A4/Legal scanning and a 100‑sheet automatic document feeder. Wireless Wi‑Fi connectivity, USB 3.2 Gen 1x1 interface, and up to 70 pages per minute for efficient office workflows.







