Epson WorkForce DS-780N A4 Sheet-fed Scanner with 600 DPI and 30-Bit Color Capability
Introducing the Epson WorkForce DS-780N A4 sheet-fed scanner, offering 600 DPI resolution and 30-bit color depth. Perfect for high-quality scans of documents and photos, enhancing productivity in office settings
Stores where to buy this product
Similar products
The secure and intelligent DS780N is a compact network scanner that speeds up workflows by enabling users to rapidly scan and share documents over a network. The high capacity 100sheet ADF and fast scanning speed of 45ppm/90ipm in colour at 300dpi enable instant sharing and storing of scanned files. The DS780N helps you gain control over critical information, improve your workflows and increase operational and process efficiency. Secure document processing and efficient data management. Offering true network capability at multiple location points, the DS780N is designed specifically for busy workgroups who need to scan and share documents effectively.
Utilising the Authentication Edition module for Document Capture Pro Server, IT administrators can manage a variety of tasks centrally, from scan job profiles to user access rights. Those tasks can then be made accessible through the device’s touch screen panel in a number of ways including User ID and password, LDAP Active Directory, ID Card log in and pin code, ensuring the right jobs are made available to the right users. Innovative smart features simplify highvolume scanning.
| This product in Comparor | |
|---|---|
|
Category
This product is cataloged in our store in these categories
|
- Document Scanners |
|
International
Find this product in one of our international stores
|
This product has not been found in other countries
|
| Colors
Predominant colors of the product |
|
| Tags | White A4 WorkForce DS-780N Epson WorkForce DS-780N DPI Sheet-fed scanner |
| Identifiers | |
| Brand | ![]() Epson is a Japanese electronics company that produces printers, scanners, projectors, and other imaging products. The company has a wide range of products for both personal and business use, and its printers are known for their quality and reliability. |
| Model | Epson 235M645 |
| MPN | Epson 235M645 |
| ID | 11185384 |
| Dimensions / Weight | |
| Key Features | |
| ADF scan speed b/w A4 | 90 ppm |
| ADF scan speed colour A4 | 45 ppm |
| Built-in display | Yes |
| Bundled software | Epson Document Capture (Mac), Epson Document Capture Pro (Windows), Epson Scan 2 |
| Cables included | AC,USB |
| Colour | Black,White |
| Colour scanning | Yes |
| Depth | 212 mm |
| Display | LCD |
| Drivers included | Yes |
| Duplex Scanning | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Film scanning | No |
| Grade | A- |
| Height | 217 mm |
| Input colour depth | 30 bit |
| ISO A-series sizes | A4,A5,A6 |
| ISO B-series | B5,B6 |
| Letter | Yes |
| Light source | ReadyScan LED |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Maximum scan area ADF | 215.9 x 6096 mm |
| Minimum scan area ADF | 50.8 x 50.8 mm |
| Operating relative humidity | 15 - 80 % |
| Optical scanning resolution | 600x600 |
| Output colour depth | 24 bit |
| Power supply type | AC |
| Quick start guide | Yes |
| Scan file formats | JPG,PDF,PNG,TIFF |
| Scan to | E-mail,TWAIN,WIA |
| Scanner type | Sheet-fed scanner |
| Scanning media types supported | Business Card,Plastic Card,Post Card(JPN) |
| Standard interfaces | Ethernet,USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Storage relative humidity | 15 - 85% |
| Supported network protocols | TCP/IP, DHCP, DNS, SNMP, SLP, IPv6 |
| Touchscreen | Yes |
| USB port | Yes |
| Warranty | 12 Months Warranty |
| Weight | 3.7 kg |
| Width | 296 mm |
| Windows operating systems supported | Yes |




