943.99 GBP
Epson FX2190IIN dot matrix printer 240 x 144 DPI 738 cps
Class-leading speed - up to 680cps, Compact, robust and reliable Long-lasting ribbon, Handles 1 original + 5 copies Flexible paper handling from front, top, rear and bottom, Handles media up to 136 columns widewo optional cut sheet f
Stores where to buy this product
Fast ninepin dot matrix printer offering outstanding reliability and an extremely low TCO, as well as network capability. The FX2190IIN is a network highvolume, low TCO 136column dot matrix printer designed for faster, more reliable network printing. A contemporary new design and smaller footprint make it an easy upgrade. Marketleading print speeds¹ The FX2190IIN offers an improved USD (ultra speed draft) speed of 738 characters per second at 12 characters per inch, making a real difference to highvolume print runs such as stock reports, large batches of invoices or freight documents.
Outstanding reliability Building on Epson's established and reliable dot matrix technology, the new range of printers improves the mean time between failures by 25 percent. This delivers 25,000 of poweron hours, ideal for challenging conditions where regular maintenance is not practical. Smaller footprint Epson's new range of dot matrix printers has a refreshed design with a smaller footprint depth has been reduced to just 320mm making it easy to place into a business environment. Network capability This is a network model which supports both serial and Ethernet connections for enhanced connectivity.
| This product in Comparor | |
|---|---|
|
Category
This product is cataloged in our store in these categories
|
- Matrix Printers |
|
International
Find this product in one of our international stores
|
This product has not been found in other countries
|
| Colors
Predominant colors of the product |
|
| Tags | Epson FX-2190IIN Epson FX-2190IIN dot |
| Identifiers | |
| Brand | ![]() Epson is a Japanese electronics company that produces printers, scanners, projectors, and other imaging products. The company has a wide range of products for both personal and business use, and its printers are known for their quality and reliability. |
| Model | Epson C11CF38402A1 |
| MPN | Epson C11CF38402A1 |
| ID | 10435872 |
| Dimensions / Weight | |
| Key Features | |
| AC input voltage | 198 - 264 V |
| Built-in barcodes | CODABAR (NW-7),Code 39,Industrial 2/5,Matrix 2/5,POSTNET,UPC-A,UPC-E |
| Maximum print speed | 738 cps |
| Operating relative humidity | 10 - 80% |
| Operating temperature | 5 - 35 °C |
| Power consumption | 55 W |
| Print head | 9-pin |
| Products per pallet | 14 pc(s) |
| Standard interfaces | Ethernet, USB |
| Storage relative humidity | 30 - 60% |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |

