Price from
704.99 GBP
704.99 GBP
Epson FX-890IIN Monochrome Dot-Matrix Printer with Parallel, USB 2.0, LAN Connectivity and 9 Pin Printing Capability
Monochrome dot-matrix printer with 240x144 dpi resolution, 9-pin printing, and up to 738 char/sec speed, featuring parallel, USB 2.0, and LAN connectivity options
Stores where to buy this product
Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
| This product in Comparor | |
|---|---|
|
Category
This product is cataloged in our store in these categories
|
- Matrix Printers |
|
International
Find this product in one of our international stores
|
|
| Colors
Predominant colors of the product |
|
| Tags | Epson FX-890IIN |
| Identifiers | |
| Brand | ![]() Epson is a Japanese electronics company that produces printers, scanners, projectors, and other imaging products. The company has a wide range of products for both personal and business use, and its printers are known for their quality and reliability. |
| Model | Epson 235N125 |
| MPN | Epson 235N125 |
| ID | 11096437 |
| Dimensions / Weight | |
| Key Features | |
| AC input voltage | 198 - 264 V |
| Buffer size | 128 KB |
| Built-in barcodes | CODABAR (NW-7),Code 39,Industrial 2/5,Matrix 2/5,POSTNET,UPC-A,UPC-E |
| Character density | 10 cpi |
| Colour | No |
| Compliant Standards | EMC, ICES-003 Class A, UL 60950-1, FCC Part 15 B Class A, CAN/CSA C22.2 No. 60950-1 |
| Connectivity technology | Wired |
| Country of origin | Vietnam |
| Depth | 32 cm |
| Energy star | Yes |
| Envelope sizes | US No 10 (104.7 x 241.3 mm), US No 6 (92 x 165 mm) |
| Frequency required | 50 - 60 Hz |
| Height | 17.65 cm |
| Humidity range operating | 10 - 80% |
| Interface | Parallel, USB 2.0, LAN |
| Language Simulation | EPSON ESC/P, IBM PPDS |
| Max media size | Roll (21.6 cm), JIS B4 (257 x 364 mm), continuous paper 101.6 mm - 254 mm (width) |
| Max Resolution B/W | 240 x 144 dpi |
| Maximum print speed | 612 cps |
| Media sizes | Roll (21.6 cm), JIS B4 (257 x 364 mm), 100 x 100 mm, continuous paper 101.6 mm - 254 mm (width) |
| Media type | Envelopes, plain paper, continuous forms |
| MTBF | 25,000 hour(s) |
| Number of pins | 9 |
| Package depth | 540 mm |
| Package Height | 280 mm |
| Package width | 440 mm |
| Pallet height | 3.09 m |
| Pallet length | 120 cm |
| Pallet width | 80 cm |
| Paper tray media types | Envelopes,Plain paper |
| Power consumption operational | 54 Watt |
| Power consumption sleep | 0.8 Watt |
| Power Device | Power supply - internal |
| Products per pallet | 14 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Sound Emission Operating | 55 dBA |
| Standard interfaces | Ethernet,Parallel,USB |
| Voltage required | AC 230V |
| Weight | 7.2 kg |
| Width | 41.4 cm |
Related articles
A compact 9-pin dot matrix printer with 240 x 144 DPI and 738 cps, offering reliable mono printing.
Class-leading speed - up to 680cps, Compact, robust and reliable Long-lasting ribbon, Handles 1 original + 5 copies Flexible paper handling from front, top, rear and bottom, Handles media up to 136 columns widewo optional cut sheet f
Epson (0010343600935 / 8755) - Epson - 24-pin - Country of origin: China - Package depth: 500 mm - Package Height: 90 mm - Package width: 30 mm - Pallet height: 100 cm - Pallet width: 120 cm - Page yield: 3000000 pages | Ribbon Black
Monochrome dot-matrix printer with 240x144 dpi, 9-pin, and up to 738 char/sec speed, featuring parallel, USB 2.0, and LAN connectivity.
Epson (8715946645636 / C11CF38401) - AC input voltage: 198 - 264 V - Buffer size: 128 KB - Maximum number of copies: 7 copies - Quantity per pack: 1 pc(s) - Quantity per pallet: 14 pc(s) - Wired - ESC P,PPDS | Epson FX-2190II
Class-leading speed - up to 680cps, Compact, robust and reliable Long-lasting ribbon, Handles 1 original + 5 copies Flexible paper handling from front, top, rear and bottom, Handles media up to 136 columns widewo optional cut sheet f














