Price from
572.27 GBP
572.27 GBP
Epson FX-890II Monochrome Dot Matrix Printer with 240 x 144 DPI and 612 cps
Monochrome dot-matrix printer with 240x144 dpi, 9-pin, and up to 738 char/sec speed, featuring parallel, USB 2.0, and LAN connectivity.
Stores where to buy this product
Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Extreme reliability ― long life cycle; durable design with very few moving parts; withstands dust, humidity and extreme temperatures Low cost of ownership ― upto7.5millioncharacter ribbon cartridge2 offers a low cost per page and reduces the frequency of user interventions Powerful productivity ― ultrafast 9pin printer speeds through multipart forms and reports at up to 738 cps (1).
| This product in Comparor | |
|---|---|
|
Category
This product is cataloged in our store in these categories
|
- Matrix Printers |
|
International
Find this product in one of our international stores
|
This product has not been found in other countries
|
| Tags | Epson FX-890II Epson FX-890II dot |
| Identifiers | |
| Brand | ![]() Epson is a Japanese electronics company that produces printers, scanners, projectors, and other imaging products. The company has a wide range of products for both personal and business use, and its printers are known for their quality and reliability. |
| Model | Epson 235N124 |
| MPN | Epson 235N124 |
| ID | 11096428 |
| Dimensions / Weight | |
| Key Features | |
| AC input voltage | 198 - 264 V |
| Buffer size | 128 KB |
| Built-in barcodes | CODABAR (NW-7),Industrial 2/5,Matrix 2/5,POSTNET,UPC-A,UPC-E |
| Compliant Standards | EMC, ICES-003 Class A, UL 60950-1, FCC Part 15 B Class A, CAN/CSA C22.2 No. 60950-1 |
| Connectivity technology | Wired |
| Country of origin | Indonesia |
| Depth | 32 cm |
| Energy star | Yes |
| Energy Star certified | Yes |
| Envelope sizes | US No 10 (104.7 x 241.3 mm), US No 6 (92 x 165 mm) |
| Frequency required | 50 - 60 Hz |
| Height | 17.65 cm |
| Humidity range operating | 10 - 80% |
| Interface | Parallel, USB 2.0, LAN |
| Language Simulation | EPSON ESC/P, IBM PPDS |
| Max media size | Roll (21.6 cm), JIS B4 (257 x 364 mm), continuous paper 101.6 mm - 254 mm (width) |
| Max Resolution B/W | 240 x 144 dpi |
| Maximum print speed | 612 cps |
| Media sizes | Roll (21.6 cm), JIS B4 (257 x 364 mm), 100 x 100 mm, continuous paper 101.6 mm - 254 mm (width) |
| Media type | Envelopes, plain paper, continuous forms |
| MTBF | 25,000 hour(s) |
| Number of pins | 9 |
| Package depth | 540 mm |
| Package Height | 280 mm |
| Package width | 450 mm |
| Pallet height | 3.09 m |
| Pallet length | 120 cm |
| Pallet width | 80 cm |
| Power consumption (StandBy) | 8 W |
| Power consumption operational | 54 Watt |
| Power consumption sleep | 0.8 Watt |
| Power Device | Power supply - internal |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Quantity per pallet | 14 pc(s) |
| Sound Emission Operating | 55 dBA |
| Standard interfaces | Ethernet,Parallel,USB |
| Voltage required | AC 230V |
| Weight | 7.2 kg |
| Width | 41.4 cm |
Related articles
Genuine Epson S015329 ink ribbon cartridge designed specifically for the FX-890 printer. The black ink ribbon has a 7.5 million character capacity, allowing you to print high-quality documents with ease.
Black Fabric Ribbon - Brand : Epson - Manufacturer part number : C13S015086 - Print Ribbon, black - Suitable for: Epson FX 2070, 2170, 2180
A compact 9-pin dot matrix printer with 240 x 144 DPI and 738 cps, offering reliable mono printing.
Class-leading speed - up to 680cps, Compact, robust and reliable Long-lasting ribbon, Handles 1 original + 5 copies Flexible paper handling from front, top, rear and bottom, Handles media up to 136 columns widewo optional cut sheet f
Monochrome dot-matrix printer with 240x144 dpi resolution, 9-pin printing, and up to 738 char/sec speed, featuring parallel, USB 2.0, and LAN connectivity options.

