Epson Workforce DS-60000N Flatbed + Sheetfeed Scanner
Epson (8715946510613 / B11B204231BT) - Built-in display: Yes - Country of origin: China - Depth: 522 mm - Film scanning: No - Height: 289 mm - Input colour depth: 16 bit - Input voltage: 100-240 V
Stores where to buy this product
Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
This product has not been found in any sponsored store recently, please check similar products from our sponsors or review other stores we offer where you may find the product.
Similar products
| This product in Comparor | |
|---|---|
|
Category
This product is cataloged in our store in these categories
|
- Document Scanners - Flatbed scanners |
|
International
Find this product in one of our international stores
|
|
| Colors
Predominant colors of the product |
|
| Tags | Epson WorkForce DS-60000N Sheetfeed Scanner |
| Identifiers | |
| Brand | ![]() Epson is a Japanese electronics company that produces printers, scanners, projectors, and other imaging products. The company has a wide range of products for both personal and business use, and its printers are known for their quality and reliability. |
| MPN | Epson B11B204231BT |
| ID | 18738968 |
| Dimensions / Weight | |
| Key Features | |
| Built-in display | Yes |
| Country of origin | China |
| Depth | 522 mm |
| Film scanning | No |
| Height | 289 mm |
| Input colour depth | 16 bit |
| Input voltage | 100-240 V |
| Maximum ISO A-series paper size | A3 |
| Maximum scan size | 297 x 2540 mm |
| Optical scanning resolution | 600 x 600 DPI |
| Output colour depth | 48 bit |
| Package depth | 880 mm |
| Package Height | 750 mm |
| Package weight | 35.2 g |
| Package width | 550 mm |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Power consumption (StandBy) | 4.1 W |
| Power supply type | AC |
| Product colour | Grey |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Scan file formats | JPG,PDF,TIFF |
| Scan to | E-mail Server, Fax |
| Scanner type | Flatbed & ADF scanner |
| Standard input capacity | 200 sheets |
| Standard interfaces | Ethernet |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Weight | 26.9 kg |
| Width | 640 mm |
Related articles
The Epson WorkForce DS-60000N is a fast, high-quality network ready A3 document scanner with duplex and flatbed capabilities. It scans at up to 40ppm in color or black & white with resolutions up to 600 x 600 dpi.
The Epson DS-C490 is a compact, A4 desktop scanner with sheet-fed feeding capabilities. It offers 600 x 600 dpi resolution and supports both black and grey tonal range.
Epson WorkForce DS-410 is a fast 26PPM sheet-fed scanner with A4 size, 600 x 600 DPI, USB connectivity, and can scan black or white documents.
The Epson WorkForce DS-80W is a mobile, A4 sheetfed document scanner with built-in battery and WiFi compatibility. It offers high-quality scanning at 600 x 600 dpi resolution and supports 48 bit, 24 bit, 16 bit, and 8 bit color depths.
Epson WorkForce DS-30000 is a sheet-fed scanner with 600 x 600 DPI resolution and supports A3 size paper. It can scan both black and white images in high quality.
The Epson Roller Assembly Kit for the DS-70000 is a set of components designed to replace worn out parts on the rollers of an Epson printer.



