WORKFORCE PRO WF-6590DWF
Epson (8715946552088 / 520929) - AC input voltage: 220 V - Cabling technology: 10/100/1000Base-T(X) - Duplex print speed (colour, normal quality, A4/US Letter): 16 ppm - Fax Memory: 550 pages - Fax transmission speed: 3 sec/page
Stores where to buy this product
Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
This product has not been found in any sponsored store recently, please check similar products from our sponsors or review other stores we offer where you may find the product.
Similar products
Workforce Pro WF-6590DWF - This is a cost-effective printer that offers high-quality printing and low operating costs. Ideal for small and medium-sized businesses that need to print documents, photos, and other materials quickly and efficiently. It has a fast printing speed of up to 30 pages per minute, making it perfect for busy environments. Additionally, it is equipped with a range of features that make it easy to use and manage, such as an automatic document feeder and a high-quality paper handling system.
| This product in Comparor | |
|---|---|
|
Category
This product is cataloged in our store in these categories
|
|
|
International
Find this product in one of our international stores
|
|
| Colors
Predominant colors of the product |
|
| Tags | WORKFORCE PRO WF-6590DWF |
| Identifiers | |
| Brand | ![]() Epson is a Japanese electronics company that produces printers, scanners, projectors, and other imaging products. The company has a wide range of products for both personal and business use, and its printers are known for their quality and reliability. |
| MPN | Epson C11CD49301 |
| ID | 18529181 |
| Dimensions / Weight | |
| Key Features | |
| AC input voltage | 220 V |
| Auto-redialing | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Colour display | Yes |
| Control type | Touch |
| Copier resize | 25 - 400% |
| Copying | Color copying |
| Country of origin | Indonesia |
| Depth | 522 mm |
| Direct printing | Yes |
| Display | LCD |
| Display Diagonal | 10.1 cm (3.98") |
| Document formats supported | |
| Duplex print speed (colour, normal quality, A4/US Letter) | 16 ppm |
| Duplex printing | Yes |
| Envelopes sizes | 10,C4,C6 |
| Error Correction Mode (ECM) | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Fax Memory | 550 pages |
| Fax transmission speed | 3 sec/page |
| Faxing | Color faxing |
| Height | 514 mm |
| Image formats supported | JPEG,TIF |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.6 Snow Leopard,Mac OS X 10.7 Lion,Mac OS X 10.8 Mountain Lion |
| Management protocols | SNMP, HTTP, DHCP, BOOTP, APIPA, DDNS, mDNS, SNTP, SLP, WSD, LLTD, Ping, IEEE 802.1X |
| Manual | Yes |
| Market positioning | Business |
| Maximum Copy Resolution | 600 x 1200 DPI |
| Maximum duty cycle | 65000 pages per month |
| Maximum input capacity | 1581 sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Maximum number of copies | 999 copies |
| Maximum print size | 210 x 297 mm |
| Maximum resolution | 4800 x 1200 DPI |
| Mobile Printing Technologies | Apple AirPrint,Epson Connect,Google Cloud Print |
| Modem Speed | 33.6 Kbit/s |
| Non-ISO print media sizes | Legal, Letter |
| Optical scanning resolution | 1200 x 2400 DPI |
| Package depth | 700 mm |
| Package Height | 670 mm |
| Pallet height | 39 cm |
| Pallet length | 120 cm |
| Pallet width | 80 cm |
| Paper tray media weight | 64 - 256 g/m² |
| Photo paper sizes | 10x15,13x18,20x25 |
| Power consumption (off) | 0.4 W |
| Power cord included | Yes |
| Print technology | Inkjet |
| Printing | Color printing |
| Printing colours | Black,Cyan,Magenta,Yellow |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Quick installation guide | Yes |
| Scan technology | CIS |
| Scan to | E-mail,FTP,File,Memory Card,USB |
| Scanner type | Flatbed & ADF |
| Scanning | Color scanning |
| Security algorithms | 64-bit WEP,128-bit WEP,IPSEC,WPA-AES,WPA2 |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008,Windows Server 2008 R2,Windows Server 2008 x64,Windows Server 2012 x64 |
| Standard interfaces | Ethernet,NFC,USB,USB 2.0,Wireless LAN |
| Total input capacity | 581 sheets |
| Total output capacity | 250 sheets |
| Touchscreen | Yes |
| USB port | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Weight | 31 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 516 mm |
| Windows operating systems supported | Windows Vista Business,Windows XP Home,Windows XP Professional,Windows XP Professional x64 |
Related articles
C13T05H14010 - Product colour: black - Model Number: C13T05H14010 - Easy to use
Item Package Quality: 1 - Model Number: C13T05G14010 - Country of origin:- China - Color: Black
Genuine Epson 405 ink cartridge multipack with DURABrite Ultra ink for printing sharp and vibrant images. Includes black, cyan, magenta, and yellow cartridges compatible with WorkForce Pro WF-3820/WF-3840 printers.
The Epson WorkForce Pro WF-4820DWF is an A4 multifunction inkjet printer with wireless and ethernet connectivity, capable of printing at 4800 x 2400 DPI resolution with speeds up to 36 ppm.
Epson WorkForce WF-3820 is a versatile wireless printer with scanner, copier, and fax capabilities.
High-quality A3 multifunction: Double-sided print, scan, copy and fax - all up to A3 - Fast business-quality printing: 25ppm in black and 12ppm in colour - Cost-effective inks: Individual inks are 50% more efficient compared to tri-colour cartridges - Wir





