Facom E.506-200S Torque Angle Adapter 200Nm
Electronic torque and angle adaptor for ratchets with 1/2 drive, measuring 10Nm to 200Nm.
This product in Comparor
Category
This product is cataloged in our store in these categories
- Drive Sockets
- Square Drive
International
Find this product in one of our international stores
This product has not been found in other countries
Colors
Predominant colors of the product
Identifiers
Brand Facom
Model Facom E.506-200S
MPN Facom E.506-200S
ID 31216742
Dimensions / Weight
Key Features
Related articles
The Facom E.506-135S is an electronic torque and angle adaptor designed for ratchets with a 1/2 inch drive. It features a capacity of 6.7 to 135.0 Nm and has an 80 mm length.
The Facom 1/4" Drive 306 Series Electronic Torque Wrench is a precision tool designed to accurately measure and apply torque in the range of 1.5Nm - 30Nm.
Discover precision and reliability with the FACOM 1/2" Drive 306 Series Electronic Torque Wrench.
Precision-engineered Facom electronic torque wrench, 1/2" drive, offering accurate torque control from 17Nm to 340Nm. Ideal for automotive and mechanical applications that require reliable performance and precision in tightening bolts and fasteners.
Accurately measure the density of antifreeze solutions with the Facom 778A Anti‑Freeze Hydrometer. Its robust design and precise calibration make it ideal for automotive, HVAC, and industrial applications.